Mi a függőség vagy szenvedélyprobléma? Mindenekelőtt egy megküzdési kísérlet a nehezen elviselhető valósággal. Márpedig kinek ne lenne nehéz napjaink olykor bizonytalan valóságával megküzdeni, ahhoz alkalmazkodni, pláne abban jól is lenni?
Mindannyian éreztük már úgy, hogy legszívesebben elbújnánk a problémáink elől, vagy másokat hibáztattunk ahelyett, hogy szembenéznénk a nehézségeinkkel. Mivel a szenvedélybetegségek kialakulására szempontjából ez a gondolkodás a meghatározó, sokat tanulhatunk azoktól, akik a józanodás mellett döntve az önmagukért való felelősségvállaló gondolkodást már sikerrel alkalmazzák életvezetésükben.
Annál is inkább így van ez, mert talán nem is gondolnánk mennyire nagy az esélyünk arra, hogy tudtunk nélkül valamilyen módon éppen ránk is hatással van egy közeli vagy távoli környezetünkben élő személy szenvedélyproblémája.
Dr. Kelemen Gábor neves addiktológus szerint aligha van manapság olyan család vagy közösség, amelyben ne volnának szenvedélyproblémával küzdő emberek; Dr. Szikszay Petronella addiktológiai osztályvezető főorvos saját kutatási eredményei alapján úgy véli, ma hazánkban négymillió érintettről beszélhetünk, csak az alkoholizmus kérdésében.
Hogyan lehetséges ez? A magyarázat abban rejlik, hogy az alkoholizmus családra gyakorolt hatásai az utánuk következő generációk életére is kiterjesztik jellegzetes, negatív hatásukat – akár anélkül, hogy ők maguk bármilyen függőséghez folyamodtak volna, vagy egy korty alkoholt is fogyasztottak volna valaha.
Mi az érzelmi józanság?
A józan gondolkodás, vagy józan paraszti ész kifejezést mindenki ismeri, nem szükséges megmagyaráznunk ahhoz, hogy értsük a jelentését.
Az érzelmi józanság a józanság egy tágabb fogalma, amely a szenvedélybetegségek kiterjedt hatásaira reagál. Jelentésének lényege az önmagunkért és másokért való szeretetteljes felelősségvállalás egyensúlya – alapja ezért az önmagunkkal és másokkal való tápláló, támogató és örömteli kapcsolatok megléte. Amikor ez a terület az életünkben hiányokat szenved, az egyensúly megteremtéséhez egyéni erőforrásaink felfedezése és mozgósítása szükséges – mentálhigiénés tanácsadóként ebben segítek.
Az érzelmi józanság azt tanítja nekünk, hogyan tudunk örömteli módon jelen lenni az életünkben, hogyan tudjuk igazán megélni a napjainkat és nem csak túl lenni azokon, szinte átrohanva az értékes éveinken.
Az érzelmi józanság jelentése tehát egyszerű, alkalmazni azonban nem mindig könnyű. A tanácsadás során a megvalósítás egyéni lehetőségeit járjuk körül.
Még konkrétabban, mi mindenről szólhat egy tanácsadás?
Alapvetően két irányt vehetnek a beszélgetések :
1. Mentálhigiénés tanácsadás
A mentálhigiénés vagy segítő beszélgetés alapvetően egészséges személyek átmenti egyensúlyvesztése esetén alkalmazható.
A találkozókon az érzelmi józanság szempontjából fedezzük fel, majd mozgósítjuk azon személyes erőforrásait, amelyek visszavezetik a lelki egyensúlyához. Természetesen nem szó szerinti tanácsadásról van szó: az Ön, minden emberben meglévő bölcsessége a kiindulópont , én csak a szemüveget kínálom a saját megoldásai megtalálásához.
2. Edukáció/ ismeretterjesztés
Ön kérhet kizárólag tájékoztatást a lelki egészség kérdését érintő bármely területen, beleértve a szenvedélyproblémákat is.
A szenvedélybetegségeket még ma is nagy szégyen lengi körül – az alkoholizmusra fokozottan igaz ez. A szégyen és a tanácstalanság miatt a családok leggyakrabban bezárkóznak és próbálják ugyanúgy tovább élni az életüket, mint mielőtt a szenvedélybetegség okozta káosz elszabadult volna. A konzultációkon az akár több generációs tabuk és tájékozatlanság falait törjük át, hogy bejusson a segítség minden családtaghoz, akinek égetően nagy szüksége van rá.
Alkoholbetegek felnőtt gyermekeit és unokáit is szeretettel várom, velük a szenvedélybetegségek utódokra gyakorolt hatásainak izgalmas kérdéseit járjuk körül.
Szenvedélybetegek részére, azaz konkrét, már elszabadult, kezelhetetlen, káros viselkedés egyértelmű jelenléte esetén szintén e szolgáltatás keretein belül nyújtok teljes körű tájékoztatást a hosszú távú és eredményes felépülést nyújtó lehetőségekről.
Az, hogy a találkozók alkalmával részemről segítő beszélgetés vagy edukatív szolgáltatás nyújtható-e, a probléma mélységétől és az egyéni igényektől függ, minden esetben egyéni megállapodás kérdése.
Az általam alkalmazott ‘érzelmi józanság’ szemléletből adódóan ugyanakkor minden konzultáció – önkéntelenül is – tartalmaz edukációs, vagyis ismeretterjesztő elemeket.
Érdemes nekem bejelentkezni a tanácsadásra?
Ha Ön hajlamos magában tartani a problémáit és hosszú időn át egyedül rágódni a nehézségein mert nehezen fogalmazza meg azokat, szégyell beszélni róluk vagy nem bízik abban, hogy bárki is megérthetné amiben van,
akkor azt gondolom, biztosan.
Emellett, ha az érzelmi józanság kifejezés kíváncsiságot ébresztett Önben az könnyen lehet, hogy azért van, mert dolga van vele.
Tíz éves szakmai, és személyes tapasztalataim alapján is bátran állíthatom: nincs az életnek olyan területe, amelyen az érzelmi józanság szemlélet ne lendítene.
Pincz Adrienn – A Lélek Központ mentálhigiénés tanácsadója
Bejelentkezés: +36302177862 // info@lelekkozpont.com